Due diligence w praktyce firm doradczych
Due diligence – czym jest i jak to rozumieć
Popularny zwrot due diligence, który po przetłumaczeniu oznacza należytą staranność, ma dziś zupełnie inne znaczenie niż to, do którego przywykliśmy. Obecnie due diligence coraz częściej nie oznacza już tylko dynamicznego audytu zagadnień prawnych, podatkowych i finansowych poprzedzającego zakup biznesu. Dzisiaj due diligence to również należyta staranność, której zgodnie z orzecznictwem nauczyliśmy się szukać na gruncie VAT (np. tzw. należyta staranność kupiecka), a od 2019 r. musimy dbać o nią w wypadku podatku u źródła.
Niestety na gruncie VAT i podatków dochodowych ustawodawca nie zdecydował się na doprecyzowanie, jak wykazać się należytą starannością, ani tym bardziej na co zwrócić szczególną uwagę w razie kontroli – przy czym niedochowanie należytej staranności w rozliczeniu podatku u źródła wiąże się z sankcją finansową.
Problem ten był przedmiotem wielu sporów z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta